Wiadomości

  • 21 grudnia 2023
  • 26 grudnia 2023
  • wyświetleń: 2143

Miasto przyjęło budżet na przyszły rok. 190 000 000 na inwestycje

Rada Miejska w Bielsku-Białej przyjęła uchwałę budżetową na przyszły rok. Na inwestycje miasto przeznaczy ponad 190 milionów złotych.

Rada Miejska w Bielsku-Białej przyjęła budżet na 2024 rok.
Rada Miejska w Bielsku-Białej przyjęła budżet na 2024 rok. · fot. RM Bielsko-Biała


Dochody budżetu szacuje się na blisko 1,62 miliarda złotych, a wydatki blisko 1,69 miliarda. Deficyt wyniesie ponad 71 milionów złotych i zostanie sfinansowany kredytem (blisko 14,4 mln zł), środkami z lokaty (blisko 54,7 mln zł), wolnymi środkami (265 tys. zł) oraz spłatą udzielonej pożyczki w latach ubiegłych (1,8 mln zł).

- Projektowanie budżetów miast od kilku lat jest zadaniem trudnym i skomplikowanym dla samorządów. Coraz bardziej odczuwają one skutki zmian podatkowych wprowadzonych przez program Polski Ład. Zgodnie z zapowiedziami ówczesnego rządu, działania w ramach tego programu miały się przyczynić do znacznej poprawy sytuacji gospodarczej w kraju, jednak dla samorządów wiążą się z realnym pogorszeniem kondycji finansowej na niespotykaną dotąd skalę - mówił na wstępie prezydent Jarosław Klimaszewski.

Włodarz miasta w swoim wystąpieniu analizował kwestie miejskich inwestycji. Na ten cel zostanie przeznaczona kwota ponad 193 milionów złotych.

- Wydatki majątkowe na 2024 rok będą o 44% mniejsze niż w tym roku, a realizowane będą głównie inwestycje już rozpoczęte. Najwyższe kwoty planujemy na kontynuację rozbudowy ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego wraz z wiaduktem - prawie 30 milionów złotych, dokończenie rozbudowy ulicy Pocztowej i Startowej, rozpoczęcie rozbudowy ulicy Piastowskiej, przebudowę odcinka ul. Kazimierza Brodzińskiego, modernizację fragmentów nawierzchni jezdni i chodników oraz poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu na ul. Partyzantów. Na budownictwo komunalne - dokładnie na osiedle przy ul. Wapiennej - planujemy przeznaczyć 43,5 miliona złotych, na budowę domu kultury w Straconce 10,5 miliona, a na program "Ciepłe Mieszkanie" 8,2 mln zł - wyliczał prezydent.

Dodał, że podział wydatków jest niższy także z tego powodu, że samorząd czeka na odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy.

Warto wspomnieć, że w budżecie uwzględniono sześć dotacji podmiotowych dla instytucji kultury - Teatru Polskiego (6,7 mln zł), Teatru Lalek Banialuka (5,05 mln zł), BCK-u (9,8 mln zł), Miejskiego Centrum Kultury (9,2 mln zł), Galerii Bielskiej BWA (2,6 mln zł) oraz Książnicy Beskidzkiej (11,35 mln zł). Znalazły się też trzy dotacje celowe, dla Teatru Polskiego (540 tys. zł), BCK-u (1 mln zł) oraz MCK-u (118 tys. zł).

W dyskusji radny Janusz Okrzesik podjął temat podwyższenia kwoty wolnej od podatku, którą zapowiada rząd Donalda Tuska. - Mamy do czynienia z podobną sytuacją jak w latach poprzednich, że zmiany przynoszące korzyści obywatelom, mogą bardzo mocno uderzyć w finanse samorządów. Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł, co wpisane jest w programie rządu, może właśnie takie dramatyczne skutki przynieść - podkreślał.

- Kwestia wyższej kwoty wolnej od podatku nie jest topowym tematem rozpatrywanym przez rząd, więc pewnie będzie czas na dyskusję. Nie zawaham się też krytykować rozwiązań, które wprowadzą taką zmianę bez wyrównania ich w innej postaci. Na stole są kwestie zwiększenie udziału w dochodach z PIT, o rekompensacie za te ostatnie lata, były też pomysły dotyczące udziału gmin w VAT-cie. Problem jest bardzo poważny, tutaj absolutnie się zgadzam - odpowiadał mu Klimaszewski.

Projekt uchwały budżetowej poparło 14 radnych, trzech było przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu.

Transmisję z sesji można oglądać na Youtube:

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu bielsko.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.